Beleggers Belangen Live

DSM-Firmenich kiest voor snelheid boven waarde

Michiel Pekelharing

DSM-Firmenich maakt vaart met de verkoop van ANH. De onderneming wil snel toegroeien naar een hogere waardering, maar laat zo een kans liggen om meer waarde vrij te spelen.

Komende donderdag 24 juli verstrijkt de deadline die DSM-Firmenich gesteld heeft voor het indienen van een bod op de tak diervoeding en -gezondheid ANH. Het bedrijf hoopt nog voor de jaarwisseling afscheid te kunnen nemen van deze tak. De duidelijke planning onderstreept dat er haast gemaakt wordt met de transactie.

Dat is aan de ene kant heel begrijpelijk. De resultaten van ANH worden sterk beïnvloed door volatiele vitamineprijzen. In 2023 bereikten die prijzen een dieptepunt, wat tot een valutategenwind van circa €500 mln leidde. Vorig jaar profiteerde de divisie juist van krapte op de vitaminemarkt door een productieonderbreking bij een concurrent. De aangepaste ebitda-marge klom van 4,0 naar 10,3%. Zelfs als dat niveau naar 12 tot 14% stijgt, blijft de marge ruim achter bij de 16,4 tot 22,3% van de andere drie divisies.

DSM-Firmenich op weg naar een hogere marge

Met ANH aan boord is het streefniveau van een aangepaste ebtida-marge van 22 à 23% binnen twee jaar onhaalbaar. De transactie brengt de onderneming dan ook heel dicht bij het ideaalbeeld van een stabiel groeiend geur-, smaak- en gezondheidsconcern met een hoge winstmarge. Op de beurs worden dit soort bedrijven vaak verhandeld voor ongeveer 20 maal de ebitda.

Bij DSM-Firmenich ligt die verhouding momenteel op 12,1. Na de verkoop van de tak diervoeding en -gezondheid neemt dat iets toe. Als rekening wordt gehouden met een opbrengst van €3 mrd voor ANH en een aangepast ebitda van ruim €1,8 mrd van de overige activiteiten, komt die verhouding op 13,6.

Advies aandeel DSM-Firmenich blijft ‘houden’

Zelfs als de waarderingskloof voor de helft wordt ingelopen, heeft het aandeel een opwaarts potentieel van 23%. In combinatie met het dividendrendement van 2,8% maakt dat het absoluut de moeite waard om het aandeel aan te houden.

Met kopen kan beter gewacht worden totdat er meer duidelijkheid komt over de precieze opbrengst van ANH en of de snelheid waarmee DSM Firmenich een goed track record opbouwt qua omzetgroei en marge-ontwikkeling, als met het afsplitsen van niet-kernactiviteiten. Het houdadvies blijft van kracht.

DSM Firmenich in cijfers 2025 2024
Omzet €12,9 mrd €12,8 mrd
Aangepaste ebitda €2,37 mrd €2,12 mrd
Nettoresultaat €800 mln €280 mln

Aftellen tot 24 juli

Begin juli zouden zich drie bieders op ANH hebben gemeld. Naast branchegenoot Nutreco zijn dat twee private equity-investeerders. Voor die laatstgenoemde partijen ligt er veel ruimte om waarde vrij te spelen. Het ligt voor de hand om een scheiding te maken tussen hoogwaardige activiteiten – zoals voeradditief Bovaer dat de methaanproductie van runderen sterk vermindert en specialist Erber waarvoor vijf jaar geleden nog €980 mln betaald werd – en de meer traditionele voedingsactiviteiten.

Het belang in de Feed Enzyme Alliance is als meest lucratieve deel van de activiteiten al voor €1,5 mrd verkocht aan Novonesis. Door zelf geen onderscheid te maken bij de rest van ANH en een verdere opsplitsing in handen te leggen van de koper, laat DSM Firmenich honderden miljoenen euro’s op tafel liggen.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Michiel Pekelharing

Michiel Pekelharing

Expert

Michiel Pekelharing (1976) schrijft sinds midden jaren ‘90 voor Beleggers Belangen, waar hij begon als junior (internet)redacteur. Inmiddels werkt hij als freelance financieel journalist. Naast zijn werk voor Beleggers Belangen is hij onder meer actief als hoofdredacteur van FondsNL. Michiel is gespecialiseerd in de aandelensectoren (bio)Chemie, Handel (zakelijk) en Industrie, en schrijft daarnaast veel over de ontwikkelingen op het vlak van beleggingsfondsen en ETF’s, gestructureerde producten en grondstoffen.

Meer artikelen van deze expert