Zeevervoerder Frontline profiteert van schaarse VLCC-capaciteit, strengere handhaving tegen de ‘zwarte vloot’ en recordvraag naar de lange zeeroutes van het Westen naar Azië.
Goed voor 2 minuten leesplezier
Nieuwe realiteit op zee maakt aandeel Frontline structureel sterker
Mis geen essentiële beleggingskansen
Blijf voor slechts 1 euro per week altijd op de hoogte van marktbewegingen en krijg toegang tot alle premium content.
- Dagelijks op de hoogte van het laatste beleggingsnieuws
- Digitaal toegang tot meer dan 25 topmerken
- Altijd toegang tot de digitale editie én het archief
- Deel uw abonnement met 2 anderen
In mei 2024 tipten wij het aandeel Frontline, met als voornaamste argument dat Very Large Crude Carriers (VLCC’s) sneller verouderen dan dat er nieuwe van deze enorme olieschepen kunnen worden gebouwd. Extra capaciteit creëren is onmogelijk, omdat scheepswerven wereldwijd tot minimaal 2029 volledig vol zitten met orders voor containerschepen, LNG-schepen en autocarriers. Het aanbod van nieuwe VLCC’s staat dus vrijwel stil, terwijl de vraag naar transport alleen maar groeit.
Toch halveerden de aandelen Frontline in de eerste zes maanden na de kooptip in waarde, vanwege één onvoorziene factor: de zee veranderde in het Wilde Westen. Van de circa 4000 tankers wereldwijd opereert inmiddels ongeveer een kwart, zo’n 1000 schepen, in het zwarte circuit. Het gaat om oude, onverzekerde schepen, met uitgeschakelde transponders en zonder naleving van veiligheids- of milieuregels met als enige doel gesanctioneerde olie van Iran, Venezuela en Rusland te vervoeren.
Dat was nooit houdbaar. Duizend illegale tankers op open zee vormen een ‘accident waiting to happen’. Daarom heb ik in december vorig jaar een aflevering van de podcast Voorkennis aan dit onderwerp gewijd én mijn positie in Frontline verdubbeld.
Het zwarte circuit wordt aangepakt
De belangrijkste ontwikkeling van het derde kwartaal is dat de jaar-op-jaargroei van illegale olie-import door India en China voor het eerst is gaan dalen. Samen importeren ze nu 1,2 miljoen vaten per dag mínder dan een jaar geleden. Dit komt door strengere handhaving door de VS en de EU, denk bijvoorbeeld aan Lukoil dat recent op de sanctielijst is gekomen. Het zwarte circuit begint scheuren te vertonen.
Dat beeld wordt bevestigd door de officiële data: het legale transport van olie op zee ligt op het hoogste niveau ooit gemeten. Dat legt stevige opwaartse druk op de tarieven voor tankers. Frontline staat hierdoor dit jaar 64% hoger in euro’s, en zelfs beleggers die het aandeel niet hebben bijgekocht staan bijna op break-even.
De derdekwartaalcijfers van afgelopen week onderstrepen hoe uitzonderlijk sterk het bedrijf er nu voor staat. Frontline genereert op jaarbasis een hoeveelheid cash die gelijkstaat aan 33% van de huidige beurswaarde, en alle signalen wijzen erop dat deze kasstroom verder zal oplopen.
Waarom? De groei in olieproductie komt vrijwel volledig uit het westelijk halfrond: Guyana, Brazilië, de Verenigde Staten en Canada. Vaten moeten daar vandaan naar Azië, waar de vraag het hardst groeit. Dat betekent één van de langste zeeroutes ter wereld. Dit is een structurele verschuiving die de kern vormt van de tanker-supercyclus.
Advies aandeel Frontline blijft ‘kopen’
Frontline (Investeerderspagina) staat daarmee precies op het snijvlak van drie megatrends: structureel beperkt aanbod van VLCC, een logistiek systeem dat schoner en transparanter wordt, en blijvend groeiende vraag naar lange-afstandstransport. Het is moeilijk een sector te vinden waar de fundamentals zó overtuigend in elkaar grijpen. Het advies blijft uiteraard ‘kopen’.
De auteur heeft een positie in het aandeel.