Beleggers Belangen Live

Bekaert wacht topfit op marktherstel

tonen

Het gehoopte omzetherstel loopt vertraging op, maar Bekaert kan ook in moeilijke marktomstandigheden de marges grotendeels op peil houden. Zodra de hemel wat opklaart, wordt koersherstel mogelijk.

Het tariefbeleid van de Amerikaanse president Donald Trump heeft een streep getrokken door het gehoopte herstel in de tweede jaarhelft van de Belgische staaldraad- en deklaagspecialist Bekaert. Rekende het concern eerder nog op een stabilisatie van de omzet de volgende maanden, nu verwacht het een verzwakking van de vraag op diverse eindmarkten. Dit impliceert een lichte omzetdaling over heel 2025 op een vergelijkbare basis, bij een bedrijfswinstmarge van 8-8,5%. Met deze cijfers is er geen man overboord, het echte omslagpunt is minstens een tot twee kwartalen verdaagd.

Ook in de eerste helft van het jaar liet de povere industriële conjunctuur zich voelen. De omzet daalde met 5% door een combinatie van lagere volumes, het doorrekenen van lagere grondstofprijzen en verzwakking van de dollar en andere munten ten opzichte van de euro. De divisie rubberversterking genoot van een sterke vraag in China, maar de omzet daalde toch met 6% door een haperende verkoop in Europa en de VS. De omzet van de divisie Specialty Products daalde met 15%, vooral door een lagere vraag vanuit de Amerikaanse industriebouw en een vertraging in vraag naar waterstofmembranen.

Naar intussen goede traditie vertaalde de omzetdruk zich slecht in beperkte mate in lagere marges. De onderliggende bedrijfswinstmarge van 8,8% is lager dan vorig jaar en lager dan de streefmarge van 10%, maar deze marge blijft voldoende voor een geruststellende winstgevendheid die ook fraaie cashflows oplevert. Bekaert legt de nadruk op producten met een hogere toegevoegde waarde, wat het bedrijf meer prijszettingsmacht geeft en de marges beter beschermt. Tegelijk let het management mordicus op kosten, getuige de €21 mln aan besparingen op overheadkosten in de eerste helft van het jaar. Op middellange termijn mikt Bekaert op een omzetstijging van minstens 5% per jaar bij een onderliggende bedrijfswinstmarge van minstens 10%.

Advies aandeel Bekaert blijft ‘kopen’

Dankzij een vrije cashflow van €123 mln blijft de schuldgraad beperkt tot amper 0,7 keer de bedrijfscashflow. Bekaert (Investeerderspagina) gaat ook verder met het inkoopprogramma van eigen aandelen ter waarde van €200 mln. De balans is meer dan sterk genoeg om met een gerust hart de moeilijke marktomstandigheden uit te zweten. De waardering blijft intussen met een koerswinstverhouding van 8 heel aantrekkelijk. We behouden het koopadvies.

Onrust in de VS

Omzetherstel is pas mogelijk als de rust terugkeert in het Amerikaanse handelsbeleid. De aanhoudende tariefonzekerheid leidt ertoe dat klanten bestellingen afbouwen of uitstellen. Vooral het Amerikaanse importtarief van 50% op staal is een harde noot om kraken. ‘Een tarief van 25% kan je nog doorberekenen, maar een tarief van 50% wil de klant moeilijker betalen’, zei Yves Kerstens, ceo van Bekaert in een toelichting op de cijfers. ‘Dit heeft een impact op de vraag. We moeten daarom realistisch zijn. Een stabilisatie van de marktomstandigheden zou al een goede zaak zijn.’ Goed nieuws uit de VS is dat het subsidiebeleid voor de productie van groene waterstof in de VS volgens Kerstens ‘stabiel’ is. Bekaert blijft nauw samenwerken met de producenten van elektrolysers.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Danny Reweghs

Danny Reweghs (1965) studeerde economische wetenschappen aan de KU Leuven en fiscale wetenschappen aan de Fiscale Hogeschool Brussel. Sinds 2009 is hij directeur strategie bij Trends-Inside Beleggen. Hij is sinds 1999 ook vaste beurscommentator op de financiële zender Kanaal Z en auteur van diverse beleggingsboeken, waaronder bestseller ‘Haal alles uit uw beleggingen’ (2021).

Meer artikelen van deze expert