Beleggers Belangen Live

Alibaba biedt mooi instapmoment

Na meerdere moeilijke jaren heeft Alibaba weer aangeknoopt met groeicijfers. In het voorjaar zagen we dat mooi in de koers, maar dan volgde de voorbije maanden een terugval.

Ondanks de zwakke koersprestatie van de voorbije jaren is de Chinese e-commercegigant Alibaba niet opgehouden met groeien. Waar het boekjaar 2020-’21 (afsluitdatum 31/3) een jaaromzet opleverde van afgerond $106 mrd, daar was dat in het meest recent afgesloten boekjaar 2024-’25 $137 mrd. Toch verschrompelde de beurswaarde vanaf een piek in het najaar van 2020 in de buurt van $700 mrd, tot vandaag $264 mrd.

Alibaba werd onderwerp van wat in de Angelsaksische beleggerswereld omschreven wordt als ‘multiple compression’. Daarmee wordt het proces aangeduid dat beleggers steeds minder bereid zijn te betalen voor een bedrijf in termen van waardering. Waren beleggers 4 à 5 jaar geleden bereid tot meer dan 30 maal de winst te betalen voor Alibaba, dit getal zakte in de loop van 2024 tot 10 en is nu 11,5.

Alibaba ziet winst flink stijgen

Behalve de omzetstijging met 6% op jaarbasis leverde het afgelopen boekjaar een winst per aandeel op van $7,38 (+5%). De vrije kasstroom zakte wel tot $10,2 mrd. In het laatste kwartaal van het afgelopen boekjaar zagen we een iets hogere omzetgroei van 7% tot $32,6 mrd, met 9% groei voor de Chinese e-commerce activiteiten (zie kader), 18% in cloud en zelfs 22% voor de internationale activiteiten. Maar ook -12% voor Smart Logistics-activiteiten (dochter Cainiao).

Lees ook Aandelen Alibaba weer in trek

Meer buiten China

Alibaba is nog altijd de grootste e-commercespeler van China, die consumenten als tussenpersoon via haar platformen voorziet van goederen en diensten. Als marktleider in China ondervindt Alibaba natuurlijk wel de gekrompen economische groei van het land en de verminderde toename van de koopkracht in China.

Ook speelt dat de concurrentie heviger is geworden met onder meer Tencent en JD.com. Maar het management heeft al langer aangegeven ook buiten China te willen groeien. Op basis van het meest recente kwartaalrapport bedroeg het aandeel van internationale activiteiten 14,2% van de groepsomzet. Op termijn zou Alibaba graag 50% van de omzet buiten China willen genereren.

Mede door de opkomst van artificiële intelligentie (AI) is cloud computing een sterke groeier (+18% in het meest recente kwartaal) binnen de groep en intussen een van de belangrijkste activiteiten. Er wordt een jaardividend per aandeel van $1,05 voorzien. Daarnaast koopt het financieel gezond Alibaba agressief eigen aandelen in, het afgelopen boekjaar voor $11,9 mrd.

Advies aandeel Alibaba wordt ‘kopen’

Analisten rekenen de komende jaren op een mooie groei, met cloud en de internationale activiteiten als belangrijkste groeimotoren. In het eerste kwartaal was er een spectaculaire koersopleving richting $150; mede door tarievenoorlog tussen VS en China is het aandeel sindsdien teruggevallen tot $110. Dat vinden we bij de k/w van 11,5 een mooi instapmoment. Vandaar de adviesverhoging naar ‘kopen’.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Danny Reweghs

Danny Reweghs (1965) studeerde economische wetenschappen aan de KU Leuven en fiscale wetenschappen aan de Fiscale Hogeschool Brussel. Sinds 2009 is hij directeur strategie bij Trends-Inside Beleggen. Hij is sinds 1999 ook vaste beurscommentator op de financiële zender Kanaal Z en auteur van diverse beleggingsboeken, waaronder bestseller ‘Haal alles uit uw beleggingen’ (2021).

Meer artikelen van deze expert