Op 8 december aanstaande splitst Unilever zijn ijstak ‘The Magnum Ice Cream Company’ (TMICC) af en krijgt deze een separate beursnotering. Wat zijn de implicaties voor aandeelhouders Unilever?
Goed voor 2 minuten leesplezier
Dit betekent de TMICC-afsplitsing van Unilever voor beleggers
Mis geen essentiële beleggingskansen
Blijf voor slechts 1 euro per week altijd op de hoogte van marktbewegingen en krijg toegang tot alle premium content.
- Dagelijks op de hoogte van het laatste beleggingsnieuws
- Digitaal toegang tot meer dan 25 topmerken
- Altijd toegang tot de digitale editie én het archief
- Deel uw abonnement met 2 anderen
De afsplitsing van The Magnum Ice Cream Company van Unilever is aanstaande. Aanvankelijk stond die voor 10 november gepland, maar door de shutdown in de Verenigde Staten is dit vertraagd. Aandelen TMICC zullen op maandag 8 december een aparte notering krijgen aan de beurzen van Londen, New York en Amsterdam.
Aandeelhouders Unilever krijgen één aandeel TMICC voor elke vijf aandelen Unilever in bezit. Fracties worden in contanten uitbetaald. Unilever zelf zal een 19,9%-belang in TMICC behouden en dat in de komende vijf jaren volledig afbouwen. Het belang in TMICC zal als een financieel belang in de resultatenrekening van Unilever worden verantwoord.
Aangezien Unilever vanaf 8 december geen eigenaar meer is van TMICC en alleen een minderheidsbelang bezit, zal de beurswaarde van Unilever naar verwachting afnemen met de beurswaarde van de afgesplitste 80,1% in TMICC. Unilever heeft al aangegeven dat het via een zogeheten ‘scrip factor’ het eigen aantal uitstaande aandelen zal verlagen waardoor de beurskoers cosmetisch rond het niveau van vóór de afsplitsing zal blijven. Dat geldt dan ook voor de hoogte van de winst per aandeel en het dividend per aandeel. Door sec de afsplitsing zal de nettowinst van Unilever in absolute termen met circa 10% gedrukt worden. TMICC zal voor het eerst over 2026 dividend uitkeren, wat deels naar Unilever zal doorvloeien.
Advies aandeel Unilever blijft ‘houden’
De consolidatie van het aandelenkapitaal staat gepland voor dinsdag 9 december. Aandeelhouders Unilever zullen dan minder aandelen in hun portefeuille terugzien – goed om nu alvast te beseffen – maar wel met een hogere nominale waarde. Hierdoor blijft het belang in de onderneming en alle rechten die aan deze aandelen verbonden zijn ongewijzigd. Aandeelhouders Unilever hoeven zelf geen enkele actie te ondernemen inzake de afsplitsing. Zie verder de ‘shareholder circulair’ van 2 oktober 2025, te vinden op de website van Unilever. Voor Unilever (Investeerderspagina) blijft voorlopig het houdadvies van kracht. Onder de vleugels van Unilever kwam TMICC niet volledig tot zijn recht. Voor TMICC zal een advies volgen zodra de waardering van het aandeel bekend is.
Stand alone is TMICC beter af
Door de ijsdivisie af te zonderen zal Unilever een meer doelgerichte onderneming worden met vier bedrijfsonderdelen. Naast het feit dat de ijstak een lagere marge behaalt, heeft die andere karakteristieken en daarmee minder synergie met de rest van de groep. Zo is ijsverkoop erg seizoensgebonden, relatief kapitaalintensief en vraagt het om eigen gekoelde logistiek. Unilever kan zo zijn middelen beter inzetten richting de divisies met meer complementaire bedrijfsmodellen. Stand alone zal ook voor TMICC de kapitaalallocatie effectiever zijn en zal ruimte ontstaan voor kostenbesparingen. Doel is de aangepaste ebitda van TMICC jaarlijks met 40-60 basispunten te verbeteren.