Beleggers Belangen Live

BASF nog net aan goede kant tweedeling

Als Duits concern dat 55% van de omzet buiten Europa realiseert, profiteert BASF van de lage eurokoers die in het tweede kwartaal 9% aan de omzet van €19 mrd toevoegde. Het bedrijf maakt veel (bulk)chemicaliën op basis van olie. Deze twee voordelen kwamen in de winst over het tweede kwartaal niet uit de verf. De nettowinst was met €1,26 mrd onveranderd.

Een van de redenen dat de lagere olieprijs niet tot meer winst bijdroeg, is dat BASF als producent van olie en gas midscheeps werd geraakt door de lage prijzen. Brent-olie werd verhandeld tegen een gemiddelde prijs van $62 per vat tegen $110 in dezelfde periode van vorig jaar. Bij Exploration & Production zakte het bedrijfsresultaat tot €288 (457) mln. Gas leverde wel meer op – €143 (89) mln – echter voornamelijk door een bijzondere bate.

Verder dwong de matige vraag BASF om lagere grondstofprijzen deels aan klanten door te geven. De gemiddelde prijs daalde 8%. BASF heeft zwakke sectoren, zoals papier- chemicaliën (door AkzoNobel afgestoten) en vitamine E dat voor DSM een zorg is. Deze producten vallen onder Performance Products, waarvan de bedrijfswinst tot €304 (435) mln zakte.

Bij landbouwproducten daalde de winst door aanloopkosten. De beste divisie was die voor kunststoffen, met een resultaat van €458 (356) mln. Van de concernomzet van €19 (18,5) mrd restte een onveranderd bedrijfsresultaat van €2 mrd. De winst liep iets terug tot €1,49 (1,53) per aandeel en is nu €2,92 (3,16) per aandeel over het eerste halfjaar. De jaarprognose is een lichte omzetgroei en een bedrijfsresultaat dat waarschijnlijk het niveau van vorig jaar (€7,4 mrd) evenaart. Een besparing moet €1,3 mrd opleveren. De winsttaxatie is €5,40 (5,44) per aandeel. Met een koers van €69 is de koers-winstverhouding van 12,5 schappelijk, maar de olieprijs (inmiddels $44) vormt een risico.

BASF keek nauwgezet naar de poging van het Amerikaanse concern Monsanto (gewasveredeling) om collega Syngenta uit Zwitserland te kopen en zou zich in de strijd willen mengen. In het agrosegment voegt Syngenta $15 mrd omzet toe aan die van BASF (€6 mrd) . Het bedrijf zou dus een aanzienlijke, maar met een overnamesom van minstens $45 mrd tevens kostbare, versterking zijn. Nu Monsanto niet doorzet is dat gevaar geweken

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier