Beleggers Belangen Live

NextEra | Nutsbedrijf biedt stevige dividendgroei

Stephen Hendriks

Stroombedrijf NextEra is de nieuwste aanwinst voor de Hoogdividendportefeuille. NextEra levert een redelijk dividendrendement en hogere dividendgroei op dan voorganger Consolidated Edison.

Met een beurswaarde van bijna $145 mrd is NextEra (ticker: NEE) het grootste stroombedrijf in de VS. NextEra valt in twee divisies uiteen: Florida Power & Light (FLP) en NextEra Resources (NEER).


FPL is een traditioneel stroombedrijf dat 5,9 miljoen huishoudens en bedrijven in de staat Florida van elektriciteit voorziet en is goed voor een kleine 61% van de nettowinst van NextEra. FPL is een ‘geïntegreerd’ en streng gereguleerd stroombedrijf, dat zowel elektriciteit opwekt als deze via transmissie- en distributienetwerken bij de eindgebruiker aflevert.

Toezichthouder

De toezichthouder in Florida bepaalt de bandbreedte voor het rendement op het eigen vermogen dat FPL mag behalen. In de huidige overeenkomst, die tot eind december 2025 loopt, is dat 9,8-11,8%. Bijna drie kwart van de capaciteit van FPL’s stroomopwekking komt uit aardgas. NextEra Resources (NEER) is in veel opzichten de tegenpool van FPL.

NEER is een van de grootste duurzame stroomopwekkers ter wereld, is in 41 Amerikaanse staten actief en mag de opgewekte stroom alleen op de zogeheten ‘wholesalemarkt’ aan andere nutsbedrijven, lokale overheden of grote bedrijven verkopen. NEER verkoopt 94% van de opgewekte elektriciteit via langlopende contracten.

Twee derde van de door NEER verkochte stroom wordt opgewekt via windenergie. Zonne-energie is goed voor 19% van de opwekkingscapaciteit en kernenergie draagt 7% bij. De divisie is goed voor een kleine 40% van de nettowinst van NextEra.

Dividendaristocraat

Omdat het een sterke stijging van de Amerikaanse stroomvraag verwacht wil NextEra in de periode 2024-2027 tientallen miljarden dollars in voornamelijk uitbreiding van duurzame stroomopwekking en batterij-opslag investeren.

Dat moet over deze periode leiden tot een jaarlijks gemiddelde groei van 6-8% van de winst per aandeel. Dat is minder dan de winstgroei van gemiddeld 9% in de jaren 2003-2023. Maar uit de toon van het management tijdens de recente beleggersdag bleek dat NextEra zeker de bovenkant van deze bandbreedte moet kunnen behalen.

Gemiddelde groei

Voor het dividend voorzien de Amerikanen in de jaren 2024, 2025 en 2026 een jaarlijks gemiddelde groei van 10%. Dat zou een evenaring zijn van de dividendgroei over de periode 2003-2023. NextEra heeft een goed track record op dividendgebied, sinds februari 2021 maakt het deel uit van de S&P 500 Dividend Aristocrats Index.

Hoewel dit track record is bereikt onder verschillende Amerikaanse regeringen, is het bedrijf niet helemaal immuun voor de politieke wind. Het aandeel daalde eind vorige week bijna 4% na het zwakke optreden van de Amerikaanse president Biden – die positiever tegenover duurzame energie staat – in het televisiedebat met uitdager Donald Trump.

Advies aandeel NextEra is ‘kopen’

Met een koers-winstverhouding van 21 behoort NextEra samen met Constellation Energy tot de duurste Amerikaanse nutsaandelen. Het dividendrendement van 2,9% ligt ook lager dan de 3,7% van Consolidated Edison, dat uit de Hoogdividendportefeuille is verwijderd. NextEra kan het dividend de komende jaren echter veel harder laten groeien en dat maakt het een koopwaardig hoogdividendaandeel.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Stephen Hendriks

Stephen Hendriks

Expert

Stephen Hendriks (1970) werkt sinds 1998 voor Beleggers Belangen. Na een studie Economie met specialisaties Macro-Economie en Financiering wilde hij de beleggerswereld in. Zijn keuze viel op Beleggers Belangen, een platform waar hij in volledige onafhankelijkheid zijn analyses zou kunnen schrijven. Stephen begon als redacteur, en is sinds 2001 adjunct-hoofdredacteur. Hij richt zich bij Beleggers Belangen vooral op assetallocatie en beleggingsstrategie. Zijn kennis op deze terreinen zet hij niet alleen in bij het beheer van verschillende portefeuilles, maar ook bij de door hem opgezette rubriek Beurs & Economie. Stephen is beheerder van de Hoogdividendportefeuille, de Pensioenportefeuille en beheert samen met Karel Mercx de Defensieve portefeuille. Ook maakt hij deel uit van het team dat de ETF-portefeuille beheert. Daarnaast schrijft hij sinds eind jaren ’90 over de sectoren Farmacie en Nutsbedrijven en is hij specialist op het terrein van bedrijfsobligaties. Zijn boekenkast is gevuld met alles wat maar met beleggen te maken heeft, van de klassiekers tot financieel-historische en kwantitatieve werken.

Meer artikelen van deze expert