Beleggers Belangen Live

Microsoft | Gemengde reactie leidt af van goede trendpositionering

Koen Lauwers
Koen Lauwers Expert

Microsoft kon een degelijk kwartaalrapport voorleggen maar beleggers in het aandeel onthielden de negatieve punten. Het groeiverhaal rond kunstmatige intelligentie kan de markt voorlopig niet warm maken.

Wall Street had wat moeite met de interpretatie van de cijfers want aanvankelijk koerste het aandeel nabeurs 4% hoger om nadien 3% lager post te vatten. In het laatste kwartaal van 2022 klom de groepsomzet met 2% op jaarbasis naar $52,7 mrd, ongeveer $200 mln onder de consensusprognose. De dure dollar speelde Microsoft weer parten, want bij constante wisselkoersen bedroeg de groei 7%.

De globale pc-verkoop zit in een dip en daardoor daalden de inkomsten uit Windows-software met 39%. De omzet van de afdeling Personal Computing zal ook in het lopende kwartaal verder afnemen.

Met een dreigende recessie houdt de consument de vinger op de knip terwijl ook de groei van de IT-budgetten bij bedrijven vertraagt. Het voorbije kwartaal was daar nog niet veel van te merken. De cloud-gerelateerde omzet klom met 22% naar $27,1 mrd. De omzet van het cloudplatform Azure groeide met 31% of 38% bij constante wisselkoersen.

Beter dan verwacht, maar de prognoses voor het lopende kwartaal lagen iets onder de consensusverwachtingen. Azure blijft wel marktaandeel afsnoepen van het concurrerende  AWS-platform van Amazon.

Betere tweede jaarhelft

Microsoft nam maatregelen om de marges te bewaken. Zo verdwijnen 10000 banen of 5% van het personeelsbestand. Daarvoor nam Microsoft een herstructureringslast van $1,2 mrd. Op jaarbasis daalde de nettowinst met 12% naar $16,4 mrd. Ik reken voor het lopende boekjaar op een bescheiden winstgroei van 4%.

Het brengt de winst per aandeel op $9,55 en daarmee noteert het aandeel Microsoft voor het eerst sinds lange tijd tegen minder dan 25 keer de verwachte winst. Dat is zeker niet goedkoop maar wel ruim onder het gemiddelde van de voorbije jaren.

Aandeel Microsoft blijft koopwaardig

Vanaf de tweede jaarhelft, de eerste helft van het fiscaal boekjaar 2024, moeten de maatregelen om de winstgevendheid te verhogen hun vruchten afwerpen. Daardoor kunnen omzet- en winstgroei volgend boekjaar weer toenemen. Microsoft is met zijn producten- en dienstengamma goed gepositioneerd om te profiteren van verschillende technologische trends. Daarom handhaaf ik voor het aandeel Microsoft het koopadvies.

Wordt AI een nieuw groeiverhaal?

Microsoft schakelt een versnelling hoger op het vlak van artificiële intelligentie (AI). In 2019 en 2021 investeerde het bedrijf al in OpenAI, een onderzoekslaboratorium voor AI. De komende jaren wordt die investering opgekrikt naar mrd. OpenAI maakte furore met de lancering van zijn chatbot ChatGPT.

ChatGPT is een geavanceerde internetzoekmachine die op basis van AI ook analyses kan maken, teksten produceren en computercodes schrijven. Het is de bedoeling dat Microsoft de technologie van OpenAI geleidelijk zal integreren in zijn producten. Omgekeerd moet het Azure-cloudplatform zorgen voor voldoende rekenkracht voor de datamodellen van OpenAI en zal Microsoft investeren in supercomputers.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Koen Lauwers

Koen Lauwers

Expert

Koen Lauwers (1975) is master in de handels- en consulaire wetenschappen en heeft een aanvullende master in de Bedrijfsinformatica (Vrije Universiteit Brussel). Hij startte in 1999 als analist technologie-aandelen en doet als onafhankelijk financieel analist aan beleggingsresearch voor verschillende marktpartijen. Koen heeft een brede kijk op de financiële markten en is met name gespecialiseerd in grondstoffen, valuta's, macro-economie en geopolitieke evoluties.

Meer artikelen van deze expert