Beleggers Belangen Live

Advieswijziging PostNL | Derde domper op een rij

Peter Schutte
Peter Schutte Expert

PostNL stelt voor de derde keer dit jaar de verwachtingen neerwaarts bij. Het derde kwartaal blijkt verliesgevend en de jaarprognose wordt losgelaten.

Het kon dus toch nóg erger bij PostNL. Volgens voorlopige cijfers heeft het derde kwartaal een negatieve genormaliseerde ebit opgeleverd van €20 mln, tegen een plus van €23 mln een jaar terug. De markt had op winst gerekend. De omzet van €709 mln (2021: €729 mln) waar PostNL voor het derde kwartaal op rekent valt nog wel mee. Het bedrijf heeft de kosten dus duidelijk niet in de hand.

Pakkettenmarkt blijft krimpen

De pijn zit wederom bij de pakketdienst. De pakketvolumes krompen in het derde kwartaal met 1,1%, waar PostNL op een omslag naar groei had ingezet. Dit resulteert in een fractionele omzetgroei van €1 mln tot €506 mln. Tegelijkertijd lopen de kosten van brandstof, lonen en overige posten harder op. De pakketdienst zal daarmee over het derde kwartaal een negatieve genormaliseerde ebit van €1 mln boeken, tegen nog een plus van €27 mln in het derde kwartaal van vorig jaar. PostNL gaat er nu vanuit dat de pakketvolumes in het slotkwartaal gelijk zullen zijn aan het jaar ervoor.

De volumes van Mail NL daalden in het derde kwartaal met 9%, resulterend in een omzet van €328 mln, tegen €345 mln vorig jaar. Ook de briefpostdivisie zal naar verwachting een negatieve genormaliseerde ebit van €1 mln boeken. PostNL als geheel voorziet over het derde kwartaal een negatieve vrije kasstroom van €49 mln. Dit hangt samen met de lagere resultaten en verhoogd werkkapitaal.

Adviesverlaging op PostNL

De naar verwachting aanhoudende druk op de consumentenbestedingen en de hoge inflatie zorgen ervoor dat de laatst afgegeven verwachtingen niet realistisch meer zijn. PostNL waagt zich nu helemaal niet meer aan een indicatie. Wij verlagen onze raming voor het totaalresultaat fors van €155 mln naar €100 mln, gelijk aan €0,19 per aandeel. Goede kans dat PostNL het slotdividend overslaat, er is al €0,14 als interim-dividend uitbetaald. De vrije kasstroom is negatief en bijlenen is niet verstandig. Gezien de nu gemaakte verliezen verlaag ik het advies tot ‘houden’ in afwachting van betere tijden.

 

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Peter Schutte

Peter Schutte

Expert

Peter Schutte (1969), econoom met afstudeerrichting monetaire economie, is sinds 1996 werkzaam in de financiële journalistiek. In deze hoedanigheid heeft hij zich altijd beziggehouden met het geven van aandelenadviezen. Sinds 2011 werkt hij op freelancebasis voor Beleggers Belangen, waarvoor hij actief bedrijven in de transport- en logistieke sector volgt. Peter is verder gespecialiseerd in Nederlandse small- en midcaps, waarvan hij regelmatig bestuurders interviewt. Daarnaast schrijft hij over macro-economische en monetaire ontwikkelingen. Peter is zelf een actief belegger, iets wat hij als een voorwaarde beschouwt voor het geven van goede beleggingsadviezen. Ook in zijn eigen beleggingen legt hij de nadruk op Nederlandse small- en midcaps.

Meer artikelen van deze expert