Beleggers Belangen Live

Adyen | Groeikansen bij middelgrote ondernemingen

Michiel Pekelharing

Adyen kijkt voor toekomstige groei onder meer naar het uitbouwen van bankdiensten en naar het segment middelgrote bedrijven. Voorlopig vormt een grote groep trouwe klanten echter nog een solide fundament voor stevige omzetgroei.

Adyen heeft de beleggersdag aangegrepen om een beeld te schetsen van hoe het fintech-bedrijf zich op de langere termijn kan ontwikkelen. De afgelopen jaren was de groei vooral te danken aan een groep grote klanten. Die vertrouwen op het betaalplatform voor inzicht in betaalpatronen en voor een veilige en razendsnelle verwerking van betalingen via het internet of in fysieke winkels.

Het succes van het platform zorgt ervoor dat maar liefst 80% van de omzetgroei afkomstig is van bestaande klanten. Door de combinatie van een hoge tevredenheid en een hoge operationele drempel om over te stappen naar een andere partij, is deze groep zeer honkvast. Het klantverlies blijft beperkt tot minder dan 1% per jaar.

Nieuwe omzetbronnen

Om het hoge groeitempo ook in de toekomst vast te houden, moet Adyen nieuwe omzetbronnen aanboren. Op de beleggersdag werd duidelijk dat topman Pieter van der Does in dit opzicht mikt op nieuwe (bank)diensten en op het segment middelgrote ondernemingen. Wat betreft nieuwe diensten ligt de focus onder meer op de uitgifte van (digitale) betaalkaarten, die klanten onder eigen merknaam kunnen aanbieden.

Daarnaast kan Adyen namens klanten financiering verstrekken aan toeleveranciers. Bij deze dienstverleningsvormen heeft het bedrijf verschillende voordelen ten opzichte van een traditionele bank. Adyen analyseert het betaalverkeer al zeer nauwkeurig om fraude meteen te kunnen opsporen. Aan de hand van de verzamelde data krijgt het bedrijf ook een heel goed beeld van de kredietwaardigheid en risico’s van ondernemingen.

Veelbelovend groeisegment

De markt voor middelgrote bedrijven oogt eveneens als een veelbelovend groeisegment. Uit een analyse van consultancyfirma McKinsey kwam vorig jaar naar voren dat hier een kans ligt van $100 mrd voor betaalbedrijven. Het gaat echter nog enkele jaren duren voordat een van beide groeimarkten een serieuze bijdrage levert aan de concernomzet. Adyen meldde dat de uitgifte van betaalkaarten bijvoorbeeld gemeten wordt in tientallen miljoenen, terwijl dat voor het afgehandelde betaalverkeer in de honderden miljarden loopt. Voorlopig is de omzet- en winstgroei vooral gestoeld op een stevige fundament van een uitdijende groep trouwe klanten. Het koopadvies op het aandeel Adyen blijft van kracht.

Adyen legt de lat niet hoger

Op het eerste gezicht leverde de beleggersdag van Adyen niet op waar de markt op hoopte. De beurskoers viel donderdag met 4,4% terug. Verschillende analisten speculeerden dat het bedrijf de groeiprognose scherper zou stellen. In plaats daarvan was het bedrijf heel zuinig met financiële prognoses.

Pas op de laatste van de 110 bladzijdes van de presentatie herhaalde Adyen de doelstellingen voor de middellange termijn: een omzetgroei van 25 tot 30% in combinatie met een ebitda-marge die oploopt richting 65% en kapitaalinvesteringen van hooguit 5% van de omzet. Voorlopig is er dan ook geen aanleiding om aan de winstverwachtingen te sleutelen: Adyen lijkt af te steven op een winst per aandeel van €23 dit jaar en €30 in 2023.

Omzet- en winstverwachting 2023 2022
Omzet €1,9 mrd €1,4 mrd
Ebitda €1,2 mrd €880 mln
Winst per aandeel €30,00 €23,00

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Michiel Pekelharing

Michiel Pekelharing

Expert

Michiel Pekelharing (1976) schrijft sinds midden jaren ‘90 voor Beleggers Belangen, waar hij begon als junior (internet)redacteur. Inmiddels werkt hij als freelance financieel journalist. Naast zijn werk voor Beleggers Belangen is hij onder meer actief als hoofdredacteur van FondsNL. Michiel is gespecialiseerd in de aandelensectoren (bio)Chemie, Handel (zakelijk) en Industrie, en schrijft daarnaast veel over de ontwikkelingen op het vlak van beleggingsfondsen en ETF’s, gestructureerde producten en grondstoffen.

Meer artikelen van deze expert