Beleggers Belangen Live

UBS vindt analisten te optimistisch over k/w Europese aandelen

Stephen Hendriks

De koersen van Europese aandelen zijn volgens UBS fors harder gedaald dan de winstverwachtingen.

De correctie op de Europese aandelenmarkt van de afgelopen weken was in meerdere opzichten opmerkelijk, constateert UBS. Het is een van de zwaarste beurscorrecties van de afgelopen dertig jaar die zich buiten een langdurige bearmarkt heeft afgespeeld. Bovendien heeft de daling van bijna 21% zich in dertien werkdagen tijd voltrokken. Dat is volgens UBS ongebruikelijk snel. Als gevolg van de koersdaling is de koers-winstverhouding van de Europese aandelenmarkt gedaald tot 12,5. Dat is duidelijk minder dan de historisch gemiddelde waardering van 14,5. De koers-winstverhouding van 12,5 is echter berekend op basis van de voor dit jaar verwachte winst per aandeel. Volgens UBS is de gemiddelde analistenverwachting voor 2020 al neerwaarts aangepast. Toch verwachten analisten dit jaar nog een stijging van de winst per aandeel van 7,4%. Dat is echt veel te hoog, meent de bank.

Olieprijs

De koersen van de Europese aandelenmarkt zijn dan ook vooralsnog veel sterker gedaald dan de winstverwachtingen. Dat levert de bovengemiddeld lage koers-winstverhouding van 12,5 op. Pas als de gemiddelde winstverwachtingen met 13% dalen, loopt de koers-winstverhouding weer tot de historische 14,5 op, berekende UBS. Maar zo ver ziet de bank het vooralsnog niet komen. Wel zet de sterk gedaalde olieprijs een rem op de winstgroei van de Europese aandelenmarkt. Volgens UBS hadden analisten juist grote verwachtingen voor de winststijging van de sector Energie in 2020. Ruim 16% van de groei van de winst per aandeel van de Europese aandelenmarkt zou van deze sector moeten komen. Dat is na de daling van de olieprijs erg onwaarschijnlijk, concludeert UBS.

Koersdoel

Er zijn natuurlijk ook sectoren die profiteren van een lagere olieprijs. De bank noemt de retailsector als voorbeeld. Maar de retailsector zal pas van de lagere olieprijs profiteren als de onzekerheid over het coronavirus wegebt. UBS verwacht dan ook dat de winst per aandeel van de Europese aandelenmarkt dit jaar niet met 7,4% zal groeien – zoals analisten verwachten – maar juist met 3% zal dalen. Over een breed front liggen de winstverwachtingen voor dit jaar namelijk te hoog. Voor slechts twee van de dertig door UBS onderscheiden sectoren wordt dit jaar een winstdaling door analisten voorzien. Niettemin blijft de bank bij zijn koersdoel van 380 voor de Stoxx Europe 600 Index, zo’n 12% boven de huidige stand. Wel erkent UBS dat na de daling van de olieprijs de eigen winstprognose van -3% voor de Europese aandelenmarkt misschien nog wel neerwaarts aangepast moet worden.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Stephen Hendriks

Stephen Hendriks

Expert

Stephen Hendriks (1970) werkt sinds 1998 voor Beleggers Belangen. Na een studie Economie met specialisaties Macro-Economie en Financiering wilde hij de beleggerswereld in. Zijn keuze viel op Beleggers Belangen, een platform waar hij in volledige onafhankelijkheid zijn analyses zou kunnen schrijven. Stephen begon als redacteur, en is sinds 2001 adjunct-hoofdredacteur. Hij richt zich bij Beleggers Belangen vooral op assetallocatie en beleggingsstrategie. Zijn kennis op deze terreinen zet hij niet alleen in bij het beheer van verschillende portefeuilles, maar ook bij de door hem opgezette rubriek Beurs & Economie. Stephen is beheerder van de Hoogdividendportefeuille, de Pensioenportefeuille en beheert samen met Karel Mercx de Defensieve portefeuille. Ook maakt hij deel uit van het team dat de ETF-portefeuille beheert. Daarnaast schrijft hij sinds eind jaren ’90 over de sectoren Farmacie en Nutsbedrijven en is hij specialist op het terrein van bedrijfsobligaties. Zijn boekenkast is gevuld met alles wat maar met beleggen te maken heeft, van de klassiekers tot financieel-historische en kwantitatieve werken.

Meer artikelen van deze expert