Beleggers Belangen Live

Staatsobligaties: macro-cijfers van invloed op rentestap VS

2016-03-16 00:00:00 WASHINGTON, DC - MARCH 16: Federal Reserve Board Chair Janet Yellen speaks during a news conference March 16, 2016 in Washington, DC. Yellen conducted a news conference and answered questions from members of the media after a Federal Open Market Committee meeting. Alex Wong/Getty Images/AFP == FOR NEWSPAPERS, INTERNET, TELCOS & TELEVISION USE ONLY ==
Jeroen Boogaard

De Amerikaanse centrale bank bereidt de markt voor op een renteverhoging. In een speech op Harvard stelde Fed-voorzitter Janet Yellen dat de groei van de Amerikaanse economie aan het versnellen is en de omstandigheden op de arbeidsmarkt verbeteren. Daarom is het gepast om de rente waarschijnlijk in de komende maanden op te trekken, aldus Yellen. Mits de Amerikaanse economie op het huidige groeipad blijft, mogen we dus in juni dan wel in juli een verhoging verwachten.

Uit de zogenaamde Federal funds futures blijkt overigens dat de markt er nog niet helemaal zeker van is en de kans op een rentestap tijdens de zomermaanden op 72% schat. Het hangt ook vooral af van de macro-economische data die de komende tijd naar buiten komen. Een belangrijke publicatie is het Amerikaanse arbeidsmarktrapport over mei deze vrijdag. De laatste macro-cijfers gaven een gemengd beeld. Zo is het consumentenvertrouwen in mei wederom iets teruggelopen, van 94,7 naar 92,6, omdat consumenten onder andere wat minder optimistisch zijn over de vooruitzichten voor de arbeidsmarkt. Aan de andere kant zijn de consumentenbestedingen in april juist in het sterkste tempo in bijna zeven jaar gestegen. Dit ondersteunt de algemene verwachting dat de economische groei in de Verenigde Staten in het tweede kwartaal weer sterk zal  aantrekken na de zwakke start van het jaar.

Amerikaanse staatsleningen hebben de aanwijzingen van de Federal Reserve voor een tweede rentestap goed verwerkt. De tienjaarsrente is vanaf medio mei met slechts circa vijftien basispunten gestegen en noteerde woensdagmorgen op 1,84%, circa drie basispunten lager dan de week daarvoor. Het effectieve rendement op de Duitse tienjaarsstaatslening is in de afgelopen periode slechts licht opgelopen en sloot op weekbasis iets lager op 0,14%. Het grote renteverschil tussen de Verenigde Staten en Duitsland houdt ook de vraag naar Amerikaanse treasuries in stand. De enorme ‘spread’ tussen beide landen zal waarschijnlijk niet snel afnemen. Ondanks het ruime monetaire beleid van de Europese Centrale Bank zijn de prijzen in de eurozone opnieuw gedaald in mei. Reden voor Mario Draghi om voorlopig niet de voet van het gaspedaal te halen.

Lees ook: Eurozone krijgt weer kleurtje op de wangen

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Jeroen Boogaard

Jeroen Boogaard

Expert

Jeroen Boogaard (1973) schrijft sinds 2011 voor Beleggers Belangen. Sinds 2010 is hij actief als zelfstandig financieel journalist, daarvoor werkte hij twaalf jaar bij een beleggingsmagazine als analist en later als adjunct-hoofdredacteur. Zijn specialisaties zijn vastgoed, Exchange Traded Funds (ETF's) en Nederlandse small- en midcaps.

Meer artikelen van deze expert