Proefabonnement

Proefabonnement216x134

Redactieblog

Supermacht versus grootmacht

15-1-2010 11:11:14 Johan Wiering

Google liet eerder deze week weten zijn aanwezigheid in China te heroverwegen, doordat het niet langer kan leven met de groeiende censuur. Afgezien van de prijzenswaardige moed die de internetgigant hiermee toont, denken wij dat het koerseffect van een eventueel vertrek uit China beperkt zal blijven.

De directe aanleiding voor Google's dreigement zijn pogingen van hackers om de e-mailadressen van Chinese mensenrechtenactivisten te achterhalen. Bovendien stelt de eigenaar van 's werelds populairste zoekmachine dat de Chinese regering in het afgelopen jaar pogingen heeft ondernomen om de vrijheid van meningsuiting via het web verder te beknotten.

Uiteraard kan Google's druk op het dictatoriale regime van China alleen maar worden toegejuicht. Schrijver van het boek 'Wat zou Google doen?' Jeff Jarvis is het daar hartgrondig mee eens. Hoewel hij als een grote fan van Google bekend staat, bekritiseerde hij het tot dusverre door Google gevoerde beleid in China. Al langer heerste er binnen de gelederen van Google grote verdeeldheid over het beleid in China. De hackeraanvallen lijken de laatste druppel.



Uiteraard kan Google's druk op het dictatoriale regime van China alleen maar worden toegejuicht. Schrijver van het boek 'Wat zou Google doen?' Jeff Jarvis is het daar hartgrondig mee eens. Hoewel hij als een grote fan van Google bekend staat, bekritiseerde hij het tot dusverre door Google gevoerde beleid in China. Al langer heerste er binnen de gelederen van Google grote verdeeldheid over het beleid in China. De hackeraanvallen lijken de laatste druppel.

De kans is klein dat de Chinese regering Google's wens van een ongecensureerde zoekmachine zal inwilligen. Haar reputatie zou echter een stevige knauw krijgen als het Google, dat door deze actie ongetwijfeld aan populariteit heeft gewonnen, zomaar laat vertrekken.

Natuurlijk speelt ook Google hoog spel, want het bedrijf kan niet meer op de oude voet verder gaan in China. Slechts 1% van Google's omzet komt uit China en ook de winstbijdrage is minimaal. Het gaat hier echter wel om een enorme groeimarkt. Bovendien moet Google de achterstand op marktleider Baidu verder kunnen verkleinen.

Mochten de gesprekken met de Chinese overheid in de komende maanden op niets uitdraaien, dan zal de beurskoers daar ongetwijfeld nog wat sterker op reageren dan het tikje van 2% eerder deze week. Daar staat tegenover dat Google's stap enorm gewaardeerd wordt door beleggers die maatschappelijk verantwoord ondernemen hoog in het vaandel hebben staan. En dat zijn er steeds meer. Mocht Google bovendien (deels) zijn gelijk halen - dat moet zeker niet worden uitgesloten - dan zal dat ongetwijfeld een impuls geven aan zijn huidige marktaandeel van 31% in China.

De ontwikkelingen vormen dan ook geen aanleiding de adviezen voor Google bij te stellen, te weten houden voor de korte termijn en kopen voor de lange termijn.

ChinaGoogle

Proefabonnement Beleggers Belangen          Nieuwsbrief Beleggers Belangen

Reacties

Jan Heemskerk vrijdag 15 januari 2010 17:15

Dit is zeker niet de laatste Supermacht versus grootmacht.
Ik denk dat 'Supermacht versus grootmacht' een wekelijkse rubriek zou kunnen worden.
goed artikel!

dolf dieudonné zaterdag 16 januari 2010 12:00

Mij is ten gehoren gekomen dat Google iedereen registreert die in haar website komt. Ik kan mij dan wel voorstellen dat de Chineze overheid censuur toepast om persoonlijke vrijheid te beschermen.

P.Bogerd zaterdag 16 januari 2010 21:44

Ik kan mij niet voorstellen dat de Chinese Overheid enig belang hecht aan persoonlijke vrijheid van zijn onderdanen als het ze zo te pas komt, het zal ze eerder niet aanstaan als een buitenstaander -lees Google- gegevens verzamelt.

mike maandag 18 januari 2010 9:20

de werkeleijke reden voor het vertrek voor google is hier eerder genoemd: een marktpercentage van slechts 28% en een omzet van slechts 1% van google's totale omzet! dus een puur economische reden.
zoals elk bedrijf moet google zich houden aan de wet van het land cq. van China, per slot bestonden desbetreffende wetten al voor dat google in China startte en akkoord ging met die wetten.
De heisa die google nu maakt is slechts een rookgordijn, oftewel een face saving way om zich uit china terug te trekken. Er valt niet te onderhandelen over nationale wetten, in Nederland is dit niet anders.

mike maandag 18 januari 2010 9:28

Over persoonlijke vrijheid gesproken: het mag nu toch wel genoeglijk bekend zijn dat google niet alleen alle gegevens van google-gebruikers ter beschikking stelt aan respectievelijk samenwerkt met de NSA (national security agency) in de verenigde staten.
Waarschijnlijk op basis van nationale wetten op het gebied van de veiligheid in de USA. Dus niet weer met 2 maten meten...it's a kind of predictable and boring.

Nieuwe reactie