De bullmarkt van 2009-2013, maar eerst een correctie
Bloomberg columnist Matthew Lynn komt met vier scenario's voor
een bullmarkt in de periode 2009 tot 2013. Een bullmarkt heeft
stijgende koersen nodig en een verhaal. De stijgende koersen zijn
er, alleen het verhaal nog niet.
In de jaren negentig ging het verhaal
over de dot-com. Tussen 2003 en 2007 ging het om globalisatie onder
leiding van China. Wat zal dit keer het verhaal zijn?
De stijgende
spaarquote
Mensen in de Verenigde-Staten zetten
steeds meer geld opzij. In april was dat 5,7% van hun inkomen, het
hoogste percentage in de afgelopen 14 jaar. Volgens sommige
analisten kan dit percentage stijgen tot 10%. Huishoudens zijn net
als banken bezig met het herstellen van hun boekhouding. Dat kunnen
ze alleen maar doen door meer te gaan sparen. Met de rente dichtbij
nul is er geen reden om het geld op de bank te houden. Dit geld zal
zorgen voor een grote vraag naar aandelen.
Toenemende
inflatie
Wereldwijd volgden centrale banken het
pad van de quantitative easing. Op een gegeven moment veroorzaakt
dit inflatie. In zo'n scenario wil de belegger alleen beleggen in
assetsklassen die hun waarde behouden zoals aandelen, vastgoed of
grondstoffen. Aandelen zijn het makkelijkste verhandelbaar voor de
particuliere belegger. Hierdoor krijgt de vraag naar aandelen een
impuls.
Groei overnames
Grote reuzen uit China, India,
Brazilië en Rusland hebben technologie en merknamen nodig voor hun
verdere expansie Die gaan ze zoeken bij bedrijven in Europa
en de Verenigde-Staten. Deze reuzen uit BRIC-landen zullen een
flinke overnamepremie moeten betalen willen ze deze bedrijven in
handen krijgen. Door de betaalde premie stijgt de vraag sterk naar
Europese- en Amerikaanse aandelen.
Schaarste aan
kapitaal
De afgelopen jaren konden bedrijven
makkelijk aan kapitaal komen. Ze hoefde maar langs te gaan bij de
bank, het private-equity bedrijf of door zelf obligaties uit te
geven. Deze stromen zijn allemaal opgedroogd door de kredietcrisis.
Bedrijven moeten nu terecht bij hun aandeelhouders als ze extra
geld nodig hebben. In ruil voor het beschikbaar stellen van
kapitaal krijgen aandeelhouders hogere dividenden met als
indirect gevolg hogere aandelenkoersen.
Matthew Lynn zette deze vier verhalen
vandaag op een rij voor Bloomberg nieuws en vraagt aan Goldman
Sachs om er één uit te kiezen en er een researchrapport over te
schrijven. Als ze dat doen dan krijgt deze rally volgens Lynn nog
een keer echt benen. Wie weet rijden de investeringsbankiers
volgend jaar dan weer rond in Bentleys.
Maar eerst een
correctie
De column van Matthew Lynn is pas
vandaag gepubliceerd en Goldman Sachs heeft het rapport dus nog
niet geschreven. Alle opties zijn dus nog open. De grafiek van de
Dow Jones laat de afgelopen maanden een mooie uptrend zien met
hogere bodems en hogere toppen.

Maar hoe krachtig is deze markt en hoe
weet de belegger of de muziek er ondertussen niet aan het uitlopen
is? Om dit te weten te komen kan de belegger kijken naar het aantal
aandelen op de beurs van New York die de dag hoger afsluiten dan
dat ze begonnen waren. Hoe hoger dit getal, hoe breder het
draagvlak en hoe groter de kans dat de stijging blijft
voortduren.

In de grafiek is te zien dat er steeds
minder aandelen meedoen met de stijging van de beurs. De muziek
loopt er langzaam uit en dat betekent tijd voor een correctie.
Matthew Lynn heeft een mooi verhaal.
Maar deze Rally is wel de sterkste sinds de jaren dertig. Kopen
nadat een rally in de recordboeken is gekomen lijkt ons geen goed
plan.
van delft woensdag 10 juni 2009 17:01ik ben benieuwd wat het zal worden ik verwacht voor dit jaar vanaf nu nogzeker 20 % koersstijging en maximaal vanaf nu nog 5% koersdaling.
van delft woensdag 10 juni 2009 17:02ik ben benieuwd wat het zal worden ik verwacht voor dit jaar vanaf nu nogzeker 20 % koersstijging en maximaal vanaf nu nog 5% koersdaling.
Maan Arkenbosch woensdag 10 juni 2009 21:51de (AEX)beurs kan nog t/m juli-augustus tot 300 punten stijgen,daarna valt de index weer terug naar ongeveer 200 punten,of zelf iets lager.Oorzaak:hogere prijs grondstoffen/olie,meer inflatie,lagere $, hogere kapitaal-markt rente,etc.
v.rijsoort vrijdag 12 juni 2009 15:29de koersen kunnen wellicht selectief nog 10% omhoog ,maar voor de verdere toekomst zal veel afhangen hoeveel mensen hun baan gaan verliezenc de positieve maatregelen van onze overheid? en trekpaard USA
Charlie dinsdag 16 juni 2009 15:52De kredietcrisis is te vergelijken met de crisis van de jaren 30 in de vorige eeuw.
Als de koers van de beurzen terugloopt tot het lage niveau van de jaren 2002, dan is of de crisis niet zo erg is als men publiceert. Daarmee is de huidige koersstijging een twijfelachtige. Is het dieptepunt van de beurzen in februari 2009 wel het echte dieptepunt? Zo ja, dan zijn de gevolgen van de kredietcrisis 2008 minder heftig dan het liet aanzien en beschreven is.
Zo nee, dan krijgen we een dubbele dip? Het is goed mogelijk, daar deze in de jaren 30 ook heeft voorgedaan.
In vergelijking met de jaren 30 van de vorige eeuw is de huidige crisis wellicht minder erg, daar we in belangrijke gebieden in de wereld toch groei zien. China, India en Brazilië. Het is echter de vraag of deze voldoende tegenwicht kunnen geven. Voor de Westerse wereld is het echter mogelijk, dat we een Japans scenario krijgen. Ook al is het voor 5 jaren. En dan valt het nog mee. Een zijdelingse beweging met geen pieken zoals in 2001 en 2007.
De beurs van Hong Kong kan daarmee tegenvallen, terwijl de Chinese en Indiase beurzen verder door kunnen trekken. Ook de Russische, Afrikaanse en Zuid-Amerikaanse beurzen kunnen wellicht beter ontwikkelen dan de Westerse.
Zoals altijd de markt heeft altijd gelijk.
Johan dinsdag 16 juni 2009 13:58Technische indicatoren geven een remming vlg. uw grafiek. Maar voor een correctie is meer nodig. Veel mensen vergeten dat de truuk is meerdere indicatoren met elkaar te combineren. Cyclisch wordt de eerste correctie niet voor het einde van de zomer(vakantie) verwacht. De lange termijn cycli wijzen idd op een bull market. Misschien gaan we de 500 punten om en nabij wel weer zien. Het devies is nu eerder, inkopen; zolang het zo laag staat, want de volgende top is waarschijnlijk lager als de vorige (van 2007)
onno vrijdag 9 oktober 2009 16:08de Dow- Jones zal tussen de 17000 en 20000 punten staan in het voorjaar van 2012. Zie eens naar de president-cyclus van 4-jaar! Het klopt precies dat de beurs nu herstellende is en in 2011 en 2012 uitmuntend! Aegon staat in het voorjaar 2012 boven de 100 euro. Zoals de beurs begin jaren tachtig deed , gaat het nu ook , zie maar naar de goudprijs begin jaren tachtig en nu. Eerst ging de goudprijs records maken daarna begonnen de aandelen-koersen enorm te stijgen.
Nieuwe reactie