De bierverkoop van Heineken gebeurt in een groot deel van Azië door Asia Pacific Breweries (APB), dat deels eigendom is van Heineken en deels van Fraser & Neave (F&N). Beide bedrijven hebben beperkte directe belangen in APB en via een gezamenlijke joint venture een aanmerkelijk gezamenlijk belang van bijna 65%. F&N is in de samenwerking met Heinekenverantwoordelijk voor de distributie en marketing, Heineken vooral voor het bier. Fraser & Neave heeft echter met zijn frisdrank- en vastgoed- en media-activiteiten niet per se altijd dezelfde belangen als Heineken. De samenwerking werkte groeibelemmerend voor Heineken, maar kon niet eenvoudig worden ontbonden.
De deelname van de Japanse brouwer Kirin in F&N en die van Thai Beverage in F&N en APB fungeerden als katalysator. Heineken moest uit strategische overwegingen nu wel een bod doen op alle belangen die F&N in APB heeft en op de vrij verhandelbare aandelen APB (een bod van in totaal circa €4,9 mrd). Als antwoord verhoogde Thai Beverage het bod op de vrij verhandelbare aandelen APB (niet op de deelneming hierin van F&N). Hierop deed de Nederlandse brouwer een hoger bod op alle aandelen APB, inclusief die van F&N (ter hoogte van circa €5,2 mrd). Heineken had als troefkaart de steun van het management van Fraser & Neave.
In reactie hierop bouwde Thai Beverage vervolgens weer een grotere deelneming in F&N op, zodat de overname van APB door Heineken kon worden gehinderd. Onlangs werd zelfs gemeld dat het bedrijf de fondsen had gevonden om een bod te doen op heel F&N. Heineken bezat echter nóg een troefkaart: F&N moet zijn APB-belang in de joint venture eerst aanbieden aanHeineken en bovendien stelt APB veel minder voor zonder het biermerk Heineken.
Plots was daar op 19 september het compromis. Heineken koopt alle aandelen APB (ook die van Thai Beverage) en Thai Beverage koopt F&N en stelt zich tevreden met de frisdrank- en andere activiteiten, waar het waarschijnlijk vanaf het begin vooral in was geïnteresseerd.
Door het compromis steeg de dagkoers van Heineken met bijna €3, naar ruim €45. De koers-winstverhouding van de brouwer komt daarmee op ruim 16, bij een beperkte verwachte winstgroei voor de middellange termijn. Daarom verlagen we het advies naar 'houden'.
Tekst: Jaap Barendregt, 21 september 2012



