Sinds de start van de kredietcrisis is het Amerikaanse bedrijfsleven niet zo negatief geweest over de winstperspectieven voor de korte termijn.
Wereldeconomie kraakt
De mondiale economische teruggang hakt er steeds dieper in. Europa krimpt, terwijl de Chinese economie terugvalt naar een beduidend gematigder groeitempo. Voor Amerikaanse bedrijven opgenomen in de S&P 500 geldt dat zij gemiddeld grofweg bijna een derde van hun omzet buiten de Verenigde Staten betrekken. Voor technologiebedrijven zou het zelfs om 50% gaan.
Bedrijven als vliegtuigbouwer Honeywell en de expressbedrijven UPS en FedEx spreken over negatieve effecten van de wereldwijde economische groeivertraging , met name in Europa. Al liefst 24 technologiebedrijven incluis Apple (Q4) hebben voorspellingen afgegeven voor het lopende kwartaal die onder de analistenramingen liggen. Intel verlaagde onlangs zijn omzetprognose voor het derde kwartaal.
Analisten voorzien winstdaling
Waar de gemiddelde winstgroei van de bedrijven opgenomen in de S&P 500 in het tweedekwartaal al was teruggevallen tot nog maar 0,8%, rekenen analisten voor het derde kwartaal inmiddels al op een winstdaling. Het is voor het eerst in drie jaar dat analisten voor het eerstkomende kwartaal op lagere winstcijfers rekenen dan in dezelfde periode het jaar ervoor.
Guidance ratio
De bedrijven zelf zijn nog negatiever, wat een voorbode kan zijn dat analisten nog te hoge verwachtingen hebben. Tijdens het tweede kwartaal gaven drie keer zoveel bedrijven aan de analistenraming over het derde kwartaal te zullen missen dan deze te zullen overtreffen. Sinds de val van Lehman Brothers in september 2008 is deze zogeheten 'guidance ratio' niet zo laag geweest.
Economische groei nodig
Ondanks het feit dat de economische groei de laatste jaren niet uitbundig is geweest, hebben bedrijven opgenomen in de S&P 500 acht kwartalen achtereen dubbelcijferige winstgroei kunnen aantekenen. Dat is wel hoofdzakelijk het gevolg geweest van kostenbesparingen. Winstmarges kunnen niet veel hoger, waardoor omzetgroei nodig is om de winsten verder te doen groeien. Daarvoor is economisch herstel nodig.



