De meeste fondsbeheerders leggen per eind december verantwoording af en aangezien zij met de billen bloot moeten, smukken zij hun aandelenportefeuilles op met goed presterende aandelen. Opdat de eindejaarsrapportage er goed uitziet, lozen zij in de laatste weken van het jaar hun kneusjes voor de winnaars van het afgelopen jaar. Dankzij hun eindejaarstransacties kunnen fondsbeheerders alsnog een mooie lijst met aandelen voorleggen.
Het schuiven van aandelenposities om een zo gunstig mogelijk beeld te kunnen laten zien, is beter bekend onder de Engelse term window dressing en is een niet te onderschatten fenomeen. Omdat het aankopen in grote volumes gebeurt, zorgt het ervoor dat de aandelen die in het afgelopen jaar goede prestaties hebben neergezet een forse prijsduw kunnen krijgen.
De aandelen die daarentegen aanzienlijk in waarde gezakt zijn, dalen bijna altijd in de periode tussen Sinterklaas en Kerstmis. En dat is het moment om ze op te pikken om ten volle te genieten van het januari-effect. Het kalendereffect postuleert dat kleine aandelen in de eerste maand van het nieuwe jaar bovengemiddelde rendementen neerzetten, terwijl aandelen met grote marktkapitalisaties in de maand januari door de bank genomen de markt niet kunnen bijbenen.
De afgelopen vijf jaar leverde het kopen van de winnaars een gemiddeld rendement van 3,4 procent op. Dit is weliswaar licht beter dan de €uro STOXX 5O wiens rendement in de maand januari de jongste vijf jaar op 3,1 procent uitkomt en maar half zo veel als het rendement van de verliezers. De aandelen die in de hoek zaten waar de grootste koersklappen vielen, stijgen in januari immers gemiddeld met 6,7 procent.
Hieronder het overzicht met tien Europese en tien Nederlandse aandelen die in het afgelopen jaar tot op de dag van vandaag (per 13 december) het slechtste hebben gepresteerd. Zij zijn zeker niet de favorieten voor 2012. Maar zij profiteren wel van het januari-effect als zich dat aan het begin van het nieuwe jaar voordoet.

En tot slot de lijst met de tien Europese en Nederlandse aandelen die dit jaar het beste hebben gepresteerd en wellicht tot de koopkandidaten behoren van fondsbeheerders die hun aandelenportefeuilles nog moeten opsmukken.




