Maandelijks extra dividendinkomsten

Het is een bekend gegeven dat dividend goed is voor een groot deel van het totaalrendement van beleggers, met name in zijwaartse markten, waarin koerswinsten uitblijven. Met slechts zes aandelen kan er maandelijks tweemaal een dividenduitkering ontvangen worden.

Ten aanzien van dividendhistorie zijn er aanmerkelijk grote verschillen tussen met name Amerikaanse en Europese bedrijven. Over het algemeen wordt er vastgehouden aan een vaste payout van de nettowinst, waarbij er elk jaar afhankelijk van de winstontwikkeling wordt besloten tot een al dan niet hoger dividend. Slechte jaren resulteren dan snel in een verlaging of zelfs het schrappen van dividend.

In de Verenigde Staten is het dividend heilig en wordt het dividend ook in slechtere jaren vaak overeind gehouden, wat tijdens een recessie doorgaans resultuurt in een tijdelijk hogere payout. Wanneer de economie vervolgens weer aantrekt blijft de dividendgroei doorgaans achter bij de winstgroei, resulterend in een lagere payout ratio. Meer dan 100 bedrijven verhoogden hun dividend nu al consequent minstens 25 jaar op rij. In Europa zijn er veel minder aandelen met een sterke dividendhistorie, waaronder Unilever.

Een ander groot verschil tussen Amerikaanse en Europese aandelen is de niet onbelangrijke dividendfrequentie. In de VS keren vrijwel alle dividendbetalende bedrijven elk kwartaal uit, terwijl in Europa één of hooguit twee keer per jaar de standaard is. De cijfers liegen er niet om: Van alle S&P500-aandelen keren er 384 een kwartaaldividend uit (ruim 96%), vergeleken met minder dan 10% (ofwel vijf aandelen, waaronder Unilever en Shell) van alle dividendbetalende AEX, AMX en AScX-fondsen: liefst 59% keert slechts één keer per jaar uit.

Uiteraard is dividend (naast herbeleggen) met name ook uitstekend geschikt als extra inkomensbron. Ook hier geldt natuurlijk dat een hoge dividendfrequentie de voorkeur heeft. Standard & Poor's stelde kort geleden een lijst samen van betrouwbare dividendbetalers waarbij er specifiek werd gekeken naar de datum waarop deze bedrijven hun kwartaaldividend betaalden. Op die manier is het mogelijk om met de aanschaf van slechts zes aandelen het hele jaar lang elke maand twee dividenduitkeringen te ontvangen (immers: zes aandelen maal vier uitkeringen per jaar).

Wie een maandelijks extra inkomen van $100 wil, koopt bijvoorbeeld 105 aandelen Coca-Cola, 130 aandelen Altria, 115 aandelen AT&T, 105 aandelen Abbott Laboratories, 105 aandelen ExxonMobil en 65 aandelen Chrevron (totale investering ongeveer $30.000).

Het mooie is dat al deze Dividend Aristocrats al minstens 25 jaar op rij hun dividend hebben verhoogd, waardoor de kans zeer groot is dat uw dividendinkomsten jaarlijks verder zullen oplopen. In Nederland is een dergelijke strategie, waarvoor kwartaalbetalers Shell en Unilever de meest voor de hand liggende namen zouden zijn, onmogelijk

Persoonlijk geloof ik heilig in dividendbeleggen, en ben ik van mening dat er per aandeel gekozen moet worden voor een cashdividend of herbeleggen. Belangrijk is hierbij om je als belegger niet te laten beïnvloeden door de hevige koersfluctuaties op korte termijn en vooral met het oog op de lange termijn te kijken naar de prima kansen die veel dividendaandelen van tijd tot tijd bieden.

ULTIEM VOORBEELD: WARREN BUFFETT
Het ultieme voorbeeld dat het enorme belang van dividendbeleggen aantoont kwam ik enkele weken geleden nog tegen in het jaarverslag 2010 van Berkshire Hathaway. Buffett is met een belang van 8,6% grootaandeelhouder in Coca-Cola, dat nu al 49 jaar op rij zijn dividend verhoogde, de laatste tien jaar met gemiddeld 10%.

In het jaarverslag beschrijft Buffett dat Berkshire in 1995, een jaar nadat het de aanschaf van zijn volledige positie van precies 200 miljoen aandelen Coca-Cola had afgerond, $88 mln aan dividend ontving. Sindsdien werd er elk jaar een groter dividendbedrag ontvangen, dat in 2011 uitkomt op $376 mln. "Within ten years, I would expect that $376 million to double", aldus Buffett. Tel al die jaarlijkse uitkeringen maar eens op... (Buffett betaalde gemiddeld $1,3 mrd voor zijn positie in Coca-Cola, een bedrag dat hij nu met drie jaar dividend terug heeft).

In ons omslagverhaal van Beleggers Belangen 36 bekeken we de beste dividendaandelen. Deze portefeuille van 25 Europese- en Amerikaanse aandelen zal ik actief bij gaan houden op de website.

Let er wel erg goed op of, en zo ja, hoeveel, kosten uw broker rekent voor dividenduitkeringen. Zeker de kleine belegger kan bij sommige brokers flink wat rendement mislopen indien er bij elk kwartaaldividend een vast bedrag aan kosten wordt berekend. Meer hierover in ons aanstaande brokeronderzoek (november).

Tekst: Menno van Hoven, 19 september 2011

Nu in het blad

thumb shade
Verder: opinie, analyses en meer
Nu proberen

LEES OOK

Dividend is binnen

Niets aan de hand