10 zwarte zwanen voor 2011

Jaarlijks maakt de Deense Saxo Bank tien 'Black Swans' voor het lopende jaar bekend. Het gaat om buitensporige voorspellingen, die vorig jaar in drie van de tien gevallen, uitkwamen.

Black_SwanDe Deense Saxo Bank maakt jaarlijks tien 'Outrageous predictions', oftewel buitensporige voorspellingen bekend.

Het is een jaarlijkse exercitie waarmee zeldzame, maar invloedrijke 'Black Swan Events' worden voorspeld, die buiten de normale marktverwachtingen liggen. Vorig jaar kwamen drie van de tien voorspellingen uit.

Deze 'Black Swan' oefening maakt deel uit van de Financial Outlook 2011 en concentreert zich op potentiële scenario's die een significante impact op de markten kunnen hebben.

1. Systeembanken VS weer in de problemen
In de tweede helft van 2011 zit de Fed in de 'hot seat', omdat zij wordt gezien als de veroorzaker van het huizendebacle in de VS, dat resulteerde in de bail‐out van banken en de staatsschuldcatastrofe. Ondertussen zitten de 'too big to fail' banken ook weer diep in de problemen. Het congres zal de plannen van de Fed om haar balans verder uit te breiden (kwantitatieve versoepeling), tegenhouden.

2. Apple koopt Facebook
Steve Jobs van Apple legt in interviews uit dat Apple en Facebook partnershipmogelijkheden hebben besproken, maar dat de onderhandelingen uiteindelijk niet tot resultaat hebben geleid. Volgens Jobs stelde Facebook 'bezwaarlijke voorwaarden waar Apple niet mee kon instemmen'. Dit gegeven zou Jobs kunnen bewegen tot de overname van Facebook.

3. De US Dollar Index overschrijdt de 100
In het grootste gedeelte van de wereld lijkt het economische groeitraject voor een periode in 2011 gezond. Dan ontstaan er problemen in China. Aangezien de Chinese industriële basis langzaam groeit, zal het wereldwijde risicosentiment in een neerwaartse spiraal belanden. De worstelende Japanse economie en de problemen in de Eurozone maken de dollar aantrekkelijker. De verdere ontwikkeling van deze posities duwt de US Dollar Index laat in het derde kwartaal van 2011 met 25% omhoog, over de 100.

4. 30‐jaars schatkistrendement van de VS naar 3%
Het dollardevaluatiebeleid, dat zijn oorsprong vindt in de valutaoorlog van 2010, dwingt opkomende markten om meer reserve dollars te gebruiken voor hun schatkisten. De kwantitatieve versoepeling van de Fed faalt, behalve voor de balansproblemen van Amerikaanse banken. De ECB, de EU en het IMF slagen er niet in om de problemen van de PIIGS-landen op te lossen wat onrustige beleggers naar de veilige haven van Uncle Sam drijft. De 'Feel Good factor' verdwijnt in 2011 en het 30‐jaars schatkistrendement daalt naar 3%.

5. Aussie‐Sterling maakt duik van 25%
Het Verenigd Koninkrijk keert terug naar haar traditionele waarden. Er wordt harder gewerkt, meer gespaard en al snel zal een verrassend sterke expansie in 2011 volgen. Australië daarentegen heeft het moeilijk met een verzwakkende economie aangezien China steeds harder op de rem trapt om verdere inflatie te beperken. In combinatie met de Australische vastgoedmarkt lijkt het op een zeepbel die elk moment uiteen kan spatten, wat een daling van 25% in AUD/GBP tot gevolg zal hebben.

6. Ruwe olie spuit omhoog maar corrigeert met een derde
De prijs van ruwe olie, gedreven door fundamentele macroverwachtingen van beleggers, loopt hard op tot over de S100 per vat in het begin van 2011. Dit wordt vooral veroorzaakt door een golf van euforie over het idee dat de Amerikaanse economie weer opbloeit. Uiteindelijk ondergaat ruwe olie later in het jaar een hevige correctie van een derde.

7. Aardgas stijgt met 50%
Gas gaat met een surplusvoorraad 2011 in, omdat de wereldwijde daling er al twee jaar voor zorgt dat de voorraad de vraag overschrijdt. Voor het tweede jaar op een rij is het resultaat een dubbelcijferig verlies. De combinatie van de toegenomen industriële vraag, de historische lage prijs van aardgas in vergelijking tot ruwe olie en kolen, de afvlakking van de forward curve en voorstellen om meer aardgasreserves uit de VS te exporteren, maken investeren in gas winstgevender. Bovendien heeft een koude periode een snelle vermindering van de voorraad tot gevolg, wat in 2011 zal leiden tot een eenmalige stijging van 50%.

8. Goud schiet omhoog tot $1800 door escalerende valutaoorlog
De valutaoorlog keert extra hard terug in 2011, gedreven door een verbetering van de Amerikaanse economie. Het Amerikaanse handelstekort neemt toe en de druk op China wordt opgevoerd. Beleggers zoeken hun toevlucht bij metalen en goud schiet omhoog tot $1800.

9. S&P 500 bereikt hoogste punt ooit
De Fed gaat in 2011 door met het pompen van liquiditeit in het systeem. Beleggers beseffen dat de enige juiste strategie het kopen bij koersdalingen is. De tactiek blijkt echt te werken voor de Fed, ook al is het een kaartenhuis. Amerikaanse consumenten beginnen weer geld uit te geven, aangezien het beter gaat met hun aandelenportefeuilles. Het Amerikaanse bedrijfsleven gaat niet mee in de euforie die ervan uitgaat dat een gezonde aandelenkoers een goede indicatie is van een gezonde markt. Zij zet het proces van het aflossen van schulden, dat zal leiden tot een degelijk herstel, door. De S&P 500 index laat het hoogtepunt van 2007 achter zich en stoomt op naar de 1600.

10. RTS index van Rusland bereikt 2500
De volgende wereldwijde economische zeepbel begint vroeg in het jaar te groeien, waardoor de prijs van ruwe olie weer stijgt tot boven $100 per vat. De gemiddelde Amerikaanse belegger wil niets liever dan aandelen kopen ten tijde van dips op de beurs. Aandelenkopende Russische beleggers creëren waarde bij een forward P/E van 8.6 en een price‐to‐book ratio van 1.26. De RTS verdubbelt bijna tot 2500 in 2011.

 

In nummer 21 van Beleggers Belangen besteden wij in het omslagartikel aandacht aan de lijstjes met favoriete aandelen van effectenhuizen voor dit jaar met daarnaast een onderzoekje naar de behaalde resultaten in het verleden.

HIP
abonneer op de Nieuwsbrief

LEES OOK

Zorgen niet voorbij, wel stabilisatie

Meer ruimte voor optimisme

Daling goudprijs toont onvoorspelbaarheid