SBM Offshore zag zowel de omzet als de winst per aandeel in 2009 licht dalen, tot respectievelijk $3 mrd en $1,47 (€1,06). Hiermee voldeed de bouwer van drijvende productie- en opslagsystemen ruimschoots aan de verwachtingen.
Na de exceptionele payout over 2008 wordt deze over 2009 weer naar de gebruikelijke 50% gebracht. Dit leidt tot een voorgesteld dividend van $0,67 (0,93). Door de economische en financiele crisis en de ongekende val van de olie- en gasprijzen wist SBM Offshore in de eerste helft van vorig jaar nauwelijks orders binnen te slepen.
In de tweede jaarhelft is daar verbetering in gekomen, waardoor de orderontvangst ultimo 2009 voor het eerst de magische grens van $10 mrd wist te bereiken. Hiervan zal ongeveer $2,4 mrd in 2010 gerealiseerd worden. Bestuursvoorzitter Tony Mace ziet dit als een goede basis om op een ongeveer gelijke jaaromzet uit te komen.
Groei zit er dus vermoedelijk niet in, terwijl diverse analisten daar wel op hadden ingezet. Mace wijst erop dat de aanbestedingsmarkt vooralsnog slechts tekenen van een geleidelijke verbetering vertoont. Voor de komende maanden heeft SBM Offshore zijn zinnen vooral gezet op een van de twee grootschalige projecten die het Braziliaanse Petrobras te vergeven heeft.
Bij de eerste aanbesteding kwam Modec namelijk slechts nipt als goedkoopste aanbieder uit de bus. Bovendien heeft de Japanse concurrent onvoldoende capaciteit om beide projecten aan te kunnen. Om een daling van de productie te voorkomen, ontkomen oliemaatschappijen er niet aan in de komende jaren flink te investeren in nieuwe velden. Mace ziet vooral groeiperspectief voor winning in diep water, waar SBM Offshore met zijn geavanceerde systemen dan ook stevig op inzet.
LEASE
Zeker na de eind vorig jaar doorgevoerde
kapitaalversterking heeft het bedrijf bovendien volop mogelijkheden
zijn leaseactiviteiten verder uit te bouwen. Ook al door de strikte
kostenfocus en het verbeterde risicomanagementsysteem vertrouwt
Mace er dan ook op dat de winst per aandeel zich op (middel)lange
termijn beter zal ontwikkelen dan het branchegemiddelde.
Maar hoewel de marktomstandigheden inmiddels ook weer enigszins verbeteren, ligt volgens hem voor 2011 in beginsel slechts een kleine omzetstijging in het verschiet. Het lijkt ons dan ook niet opportuun om voor volgend jaar op een sterke wpa-groei te rekenen. En dat terwijl deze dit jaar vermoedelijk tot grofweg €1,00 zal dalen door enige margedruk in combinatie met het gestegen aantal uitstaande aandelen.
Na de voorzichtige uitspraken van de bestuursvoorzitter hebben wij er minder vertrouwen in gekregen dat SBM Offshore spoedig naar een gezonde winstgroei zal terugkeren. Met een k/w van 13 en een dividendrendement van 3,8% verlagen wij ons langetermijnadvies daarom naar 'houden', overeenkomstig ons advies voor de korte termijn.
Tekst: Johan Wiering, 5 maart 2010



