Willem Middelkoop belooft op de achterflap van zijn nieuwe boek 'Overleef de kredietcrisis' te onthullen 'wat bankiers en politici u niet kunnen, durven of willen vertellen'. Dat valt nogal mee. Dat neemt niet weg dat Middelkoop in hapklare brokken en in een vlotte stijl oorzaken en gevolgen van de huidige financiële crisis beschrijft. Nieuws levert dat niet op, maar als een soort 'kredietcrisis voor dummy's' is 'Overleef de kredietcrisis' geslaagd.
De ondernemer en journalist Middelkoop werd de afgelopen jaren vooral bekend als beurscommentator op RTL Z en als auteur van het boek 'Als de dollar valt'(2007). Daarin wees Middelkoop op de kwetsbaarheid van de Amerikaanse munt en het internationale financiële systeem. Middelkoop laat sindsdien geen kans onbenut om te verkondigen dat hij de financiële ellende vanaf 2007 tot heden heeft voorspeld.
Ieder apart deel in 'Overleef de kredietcrisis' begint met een citaat uit 'Als de dollar valt'. Waarna Middelkoop in hoofdstukken zoals over 'de crash' en 'derivaten als toverproducten' nog een keer zijn gelijk probeert aan te tonen. Middelkoop schuwt daarbij de grote woorden niet. Meermalen vergelijkt hij de kredietcrisis in de kapitalistische wereld met de ineenstorting van de Sovjet-Unie twee decennia geleden.
Neus ophalen
Nieuwe feiten roert Middelkoop niet aan. Daarvoor lijkt 'Overleef
de kredietcrisis' ook niet bedoeld. Kenners van de financiële
wereld zullen hun neus voor dit werkje waarschijnlijk ophalen. Maar
het moet gezegd dat Middelkoop smeuïg kan vertellen over
'moeilijke' economische onderwerpen. Daarmee bereikt hij in
Nederland met zijn boodschap waarschijnlijk een groter publiek dan
louter de lezers van Het Financieele Dagblad.
Machtige spin
Als voorbeeld noem ik de manier waarop Middelkoop in het hoofdstuk
'Banken, bankiers en Wellink' beschrijft hoe Nout Wellink, machtige
spin in het web van centrale bankiers, in zijn visie jarenlang niet
oplette of zijn ogen dichtkneep op momenten dat er kiemen werden
gelegd voor de financiële crisis. Dat zijn beschrijvingen waarbij
ik me bij lezing afvroeg of 'De puinhopen van twaalf jaar Wellink'
geen meer pakkende titel voor het boek was geweest.
Koerswinst
Het is te hopen dat Middelkoop grote groepen naïeve beleggers die
na meer dan 50% koerswinst in zeven maanden tijd enthousiast willen
instappen, enige realiteitszin kan bijbrengen. Beleggen blijft
leuk, maar alleen met een realistische kijk op de zeer onzekere
tijd waarin we leven. 'Overleef de kredietcrisis' zet
(over)enthousiaste beleggers weer met beide benen op de grond.



