Proefabonnement

Proefabonnement216x134

Expertopinie

Tijd om af te rekenen (3)

30-9-2009 10:38:39 Berend Izaks

Daar kwamen ze dan toch: de reacties waarom we wel of niet bij een grootbank, veroorzaker van de financiële crisis, moeten blijven. Vandaag een bloemlezing uit de reacties.

De reacties op de vraagstelling waarom we al dan niet vermogensbeheerklant moeten blijven bij een grootbank, kunnen in twee groepen opgesplitst worden. Enerzijds zijn er inderdaad beleggers die het met mijn standpunt eens zijn dat grootbanken slechte beheerders zijn en die op zoek zijn gegaan naar alternatieven (die al dan niet zijn gevonden). Anderzijds werden de nodige redenen gegeven waarom sommige toch klant blijven van een grootbank.

Laten we met de eerste groep reacties beginnen. Zo zei een lezer: 'Ik ben vorig jaar inderdaad weg gegaan bij de grootbank. Het was gewoon te vunzig voor woorden om klant te blijven, terwijl zij de ellende (door de crisis) in mijn beleggingsportefeuille hadden veroorzaakt, terwijl de topmannen gewoon de hoge salarissen en bonussen bleven opstrijken'.

Een andere reactie bestond uit dezelfde strekking, maar had de volgende toevoeging: 'Ik ben zelf mijn hele leven ondernemer geweest. Ik heb er altijd moeite mee gehad om in een heel dikke en dure auto bij de klanten voor te rijden als het bijvoorbeeld door crisisjaren slecht ging met ze (dat deed ik dus ook niet). Wellicht dat de gewone bankmedewerker er niets aan kan doen, maar door de onbeschaamdheid van de top van de grootbanken rest maar één actie: de biezen pakken als klant'.

Andere reacties bevestigen waarom doe-het-zelf-platformen als Alex en Binck het zo goed doen de laatste jaren. Beleggers zijn uit ellende weggegaan bij de grootbank en hebben het heft in eigen handen genomen. Een lezer maakte mij attent op een boek dat handelt over de leugens in de vermogensbeheerwereld. Volgens hem 'zijn er geen overtuigende argumenten waarom beheerders en analisten het beter zouden doen dan de markt'. Nog een voorbeeld uit de mail 'er worden vaak te gekunstelde beleggingsconstructies met te hoge kosten opgezet'.

Een andere lezer zit er over te denken het voor zichzelf te gaan doen en informeerde naar mijn mening over diverse (bij naam genoemde) adviesdiensten op internet. Daar doe ik liever geen uitspraken over. U weet wellicht uit oude columns van me dat het doe-het-zelf-beleggen ook niet altijd tot succes leidt. Zo maakt zo'n 90% van de klanten van Alex, die ongetwijfeld veel gebruik zullen maken van adviesdiensten van anderen, (fors) verlies, zo bleek uit eerder onderzoek.

Dan de reacties waarom men dan toch klant van een grootbank blijft. 'Ja inderdaad, gedwongen. Maar zoals ik zijn er veel meer medewerkers. Ik werk namelijk zelf bij een van de grootbanken, en heb in verband met compliance te maken met gedwongen winkelnering'. Een reactie die hierbij aansluit: 'Verder ligt het ook aan de psyche van de klant. Naast de koppelverkoop die banken plegen, willen klanten erbij horen. Ze kicken erop om uitgenodigd te worden door hun bank voor golfuitjes, boottochtjes, et cetera…'



Of eigenlijk ook in het verlengde hiervan: '…….ik ben een 'little fish', veel vermogensbeheerders hebben minimum toelatingsniveaus…. Men moet toch ergens bankieren, geld veilig houden et cetera, dus waar gaan mensen zoals ik? Had maar andere studiekeuze gemaakt en bankier geworden destijds….'

Een andere reactie sloot hier naadloos op aan: 'Je hebt gelijk dat banken erbarmelijke vermogensbeheerders zijn, Harry, maar waar kan ik dan terecht? Graag lijstje met topvermogensbeheerders met bewezen performance (zoek ik al jaren). Waar ik met relatief klein bedrag terecht kan, want dan moet je ook over verschillende vermogensbeheerders gaan spreiden, lijkt me…'.

Overzichten van hoe vermogensbeheerders zich tot elkaar verhouden zijn inderdaad schaars en als ze bestaan zijn ze vaak niet juist opgesteld. Gisteren noemde ik het onderzoek van John Bogle. Het klassement van de beste beleggingsfondsaanbieders uit dit onderzoek heb ik op de site van Inmaxxa gezet.
Helaas gaat het hier om Amerikaanse fondsbeheerders en is het onderzoek al weer een paar jaar oud.

Voor alle duidelijkheid: het is niet nodig om alles bij één partij te doen. Het gaat er om een beheerder te vinden die toegang geeft tot de beste vermogensbeheerders, of fondsaanbieders. Een partij die de zogenaamde open architectuur aanbiedt. Helaas zijn de grootbanken niet de partijen die dat graag willen. Die bieden liever hun eigen (middelmatig tot slecht) presterende beleggingsfondsen aan.

En als ze al toegang geven tot andere fondsen, dan spreken ze laf van 'guided of limited open architecture', een beperkt aantal fondsen van derden. Ja, want stel je voor dat je te veel aan derden gaat uit besteden! Sterker nog, bij een grootbank - zo meldde een lezer - werd 'vorig jaar het fondsenaanbod van derden en van verschillende markten juist beperkt'.

Lees ook:Tijd om af te rekenen (25/9)

Harry Geels is directeur Research en partner bij INMAXXAin Naarden. Daarnaast is hij uitvoerend hoofdredacteur van Technische en Kwantitatieve Analyse (TKA). De informatie in deze opinie is niet bedoeld als individueel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. De standpunten en vooruitzichten van Geels geven zijn mening weer in zijn hoedanigheid als directeur Research.

Harry Geels

Proefabonnement Beleggers Belangen          Nieuwsbrief Beleggers Belangen

Reacties

Appelman woensdag 30 september 2009 13:08

In april 2008 kocht ik
perpetuele obligaties van ING voor een koers van ik dacht ca 100,4. Nog geen jaar bleek dat de verhuoding eigen vreemd vermogen bij ING totaal uit balans was in combinatie met giftige leningen in N Amerika. Wij waren al 40.000 € kwijt aan de Duitse IKB bank, en ook onze Fortis aandelen waren genationaliseerd, dus waren wij bang dat ING ook genationaliseerd zou worden. Dus hebben wij onze perpetuele van ING met ca 50 % verlies verkocht begin 2009. Weer klant worden bij ING? Nee toch, bij voorkeur zou ik gaan werken bij het O.M. of de politie, om alles in het werk te stellen om de verantwoordelijke bonus graaiers achter de tralies te krijgen. Ongelovelijk dat deze mensen in een zogenaamde beschaving nog vrij rond lopen!

encon woensdag 30 september 2009 20:33

Dank voor de link naar de Inmaxxa-site, waar ik een erg interessante tabel aantrof met de beste vermogensbeheerders. Ik was natuurlijk erg benieuwd naar de daarbij genoemde Funds, dus ben ik op zoek gegaan naar het oorspronkelijke artikel. Maar ondanks de bronvermelding op de Inmaxxa-site en ondanks uren googelen heb ik het artikel niet kunnen vinden. Wel genoemd tijdschrift FAJ-61(5), maar daarin niet het bedoelde artikel. Evenmin in andere afleveringen van betreffend tijdschrift. Kortom: u zou mij (en naar ik aanneem andere lezers die geinteresserd zijn in de beste vermogensbeheerders) een groot plezier doen een link naar het volledige oorspronkelijke artikel te plaatsen. Dank!!!

Daniel woensdag 7 oktober 2009 17:00

Weet iemand de titel van dit boek? Een lezer maakte mij attent op een boek dat handelt over de leugens in de vermogensbeheerwereld

Nieuwe reactie